PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 26.02.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko [ Folklorní sdružení ]

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko
Taneční pár souboru Slezan v těšínském kroji
Občanské sdružení, které je členem Folklorního sdružení České republiky.

Těšínské Slezsko se po dlouhá léta vyvíjelo společně a teprve od roku 1920 je rozděleno mezi dva samostatné státy - Česko a Polsko. Na území našeho státu - české Těšínské Slezsko - je to oblast mezi Ostravicí, Odrou a Olší (Olzou) od Bohumína až po slovenskou hranici v Mostech u Jablunkova.
Zahrnuje v sobě oblast nížinnou a horskou. Nížinná oblast se rozprostírá v okolí měst Frýdek, Ostrava (Slezská Ostrava), Bohumín, Orlová, Karviná, Český Těšín až po Třinec. Horská část sahá od Třince k Jablunkovu, zahrnuje v sobě i Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysá hora a turisticky zajímavé údolí Dolní a Horní Lomné s pralesem Mionší a se spoustou rekreačních chat. Patří zde i rázovitá obec Hrčava s lidovou architekturou (dřevěný kostelík), která je zajímavá tím, že je na trojrozmezí tří států - Česka, Polska a Slovenska.
Na území Těšínského Slezska se vyskytuje zvláštní nářečí, které se dochovává v písních a tancích folklorních souborů. Zdejší soubory mají ve svém názvu často jména řek a hor této oblasti: Odra, Olza, Javorový, Mionší, Olšina a Olšinka. Další významné soubory jsou: Slezan, Slezánek, Suszanie, Jackové, Górole, Vonička, Nowina, Lónczka, Lipka, Lipeczka a Orlovanka. Soubory užívají kroje bohumínské, orlovské, těšínské, jackovské, goralské a mostořské.
Soubory účinkují na festivalech v této oblasti, kde nejvýznamnější jsou v polovině září Slezské dny s turistickou Mánesovou stezkou, která vede přes vrcholy Beskyd do Dolní Lomné. Další festival bývá v květnu v lázních Darkov - Máj nad Olzou a v červnu probíhá v Orlové Orlovské léto. Soubory se prezentují i na jiných výročních koncertech a vystupují i na společných festivalech česko-polských, kde nejvýznamnější je třídenní soutěžní festival v blízkosti našich hranic Zlatý klas v Zebrzydowicích a v Českém Těšíně, který má již více než desetiletou tradici. Tyto festivaly jsou i turisticky velmi zajímavé, návštěvníci se na nich mohou setkat s lidovými umělci a řemeslníky jako řezbáři, perníkáři, malíři. Mohou také ochutnat domácí slezské speciality.
K zajímavostem regionu patří různé dřevěné kostelíky a lidová architektura (kostelík v Gutech, na Prašivé, v Bystřici) a dřevěnice v Havířově. Za návštěvu stojí také Těšínské muzeum v Českém Těšíně, které uchovává četné památky lidového umění jako jsou kroje, stříbrné šperky, truhlice a jiné. Turisticky zajímavý je také nově obnovený zámek v Karviné-Fryštátě a za shlédnutí stojí také lázně v blízkém Darkově. Návštěvník Těšína by neměl opomenout také překročit hranici přes řeku Olši a navštívit starý těšínský rynek, nejstarší muzeum v Těšíně a Piastowský hrad.
Zajímavou hudební akcí, kterou navštěvují spousty diváků, je také folkový Festival na pomezí uprostřed srpna v Dolní Lomné. Historicky zajímavá je rekonstrukce hradiska v Chotěbuzi, které dokládá přítomnost Slovanů od 8. století na tomto území. Z hlediska cestovního ruchu je na Těšínsku pro turisty a lyžaře zajímavé středisko Javorový s lanovkou, lyžařskými vleky a sjezdovkami a středisko v Mostech u Jablunkova se sjezdovkami a horskou dráhou.
V Moravskoslezském kraji jsou také folklorní regionální sdružení Opavské Slezsko, Ostrava - Lašsko a část Valašska. I v těchto regionech jsou další zajímavá místa (Štramberk, Opava, Frýdek Místek). Jsou zde také četné folklorní soubory a festivaly, z nichž nejznámější je Folklor bez hranic v Ostravě, Mezinárodní dětský festival ve Frýdku - Místku, Frenštátské slavnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm a Sochovy slavnosti ve Lhotce.
Turisticky zajímavé jsou také Hukvaldy spojené s hudebním skladatelem Leošem Janáčkem a Hradec nad Moravicí, kde probíhá hudební festival Beethovenův Hradec.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko
Dagmar Valová
Květinová 897
735 14 Orlová-Lutyně
Česko (CZ)
tel: (+420) 739 213 370

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

Typ záznamu: Folklorní sdružení
AKTUALIZACE: Jiří Buroň (FoS ČR Moravskoslezský kraj) org. 24, 01.07.2005 v 19:04 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA