PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 28.05.2022
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Zámek na Smolném vrchu [ Pověst ]

Vizovice jsou malým městečkem s bohatou historií a jako hlavní město "Valašského království" se vryly do paměti mnoha návštěvníků. Zdejší zámek s parkem patří k opravdovým skvostům. Jižně od Vizovic se táhne mohutný hřeben Vizovických vrchů s nejvyšší horou Klášťovem. Vydáte-li se k ní, narazíte na místa zahalená nejedním tajemstvím.

Jeden kopec mezi Klášťovem a Pozděchovem se jmenuje Smolný vrch. Stával na vršku zámek a za ním bylo jezírko. Tomu jezírku se říkalo Jezírko mrtvých, protože do něj házeli každého hříšníka, co neměl v hrobě pokoje a po nocích chodíval strašit. Prostě ho vykopali, odvezli na Smolný vrch a hodili do vody. Nejednoho hříšníka tak zbavili posmrtného trápení.

Jiná pověst o tomto tajemném místě vypráví o tovaryšovi, který se vracel ze světa. Byl utahaný, sotva se vlekl, když dorazil z Klobouk na Ploštinu. Připozdívalo se, touha po domově byla však veliká. Dlouho nebyl mládenec doma a tak se rozhodl, že nebude otálet a ještě ten večer přeběhne přes hřeben do rodných Vizovic. Vesničané ho zrazovali: "Nikam nechoď, je to divné místo tam nahoře. V noci tam nikdo nepřežije a ještě se odsud živáček nevrátil. Zůstaň tady přes noc."

Mládenec však byl veliký nebojsa a jenom se všem smál: "Kus světa jsem prošel a žádné strašidlo nepotkal. Domů to mám kousek a nebudu věřit babským povídačkám. Půjdu ještě dnes."

Vyrazil, ale na kopci mu došel dech, nohy bolely, a tak si sedl, že si odpočine. Probudil se zimou a ve veliké tmě. Bouřka byla, blesky šlehaly a stromy se povážlivě nakláněly. Mládencovi se sevřelo hrdlo a utíkal seč mohl za světýlkem, které viděl v dáli. Když došel k němu, viděl, že je to Smolný zámek. Vešel dovnitř a našel starou kuchařku, jak cosi v kuchyni smaží. Celý vystrašený ji prosil, ať ho nechá přes noc na zámku, že neví kudy dál. Kuchařka se zdráhala, ale nakonec ji uprosil. Schovala ho v temném koutě a přikázala mu ani nedutat. Kolem půlnoci se na hostinu začali scházet divné černé bytosti. Jedly, pily a hovořily cizí řečí mezi sebou. Nikdo si mládence nevšiml a ten pomalu usnul.

Ráno ho kuchařka vzbudila a vypravila na cestu. Pochválila ho, že se neprozradil a odměnila jej za to výslužkou z hostiny. Tovaryš ve zdraví došel domů a když s maměnkou rozbalili uzlíček nevěřili vlastním očím. Hromada pečených hadů a štírů v něm byla zabalená. Věru, byly to podivné bytosti co hodovaly na Smolném zámku...

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.vizovice.eu

Typ záznamu: Pověst
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 16.03.2010 v 12:20 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA